تفاهم دلفینی
ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز ٩ تیر ۱۳۸٧  کلمات کلیدی:

سلام

همه ما می تونیم با افراد و محیط پیرامونمون ارتباط برقرار کنیم. اما علم برقراری یک ارتباط موثر و خوب چیزیست که بعضی از افراد بلد نیستن یا اصولا به اون فکر نمی‌کنند. هر کدوم از ما برای برقراری ارتباط روش منحصربفرد خودمون رو داریم. بنابراین تعداد بی‌شماری روش ارتباطی وجود داره. اما یه راه حل وجود داره که هر نوع ارتباطی رو برای هر دو طرف رضایتبخش میکنه.

بعضی از محققین انسانها رو  به 3 طبقه موجودات دریایی تقسیم‌بندی می‌کنند: ماهی‌های کپور، کوسه‌ها و دلفین‌ها.

دسته اول: ماهی‌های کپور، که همیشه ماهی‌های قربانی‌اند‌. این ماهی‌ها طعمه ماهی‌های دیگه میشن. برخی از انسان‌ها هم در جامعه اینجوری هستند یعنی تو زندگیشون قربانی این و اون، یک مسئله و یا حتی قربانی روابط غلط و تفکرات منفی خودشون هستند. این آدما همیشه بازنده هستند.

دسته دوم: کوسه ماهی‌ها هستند که همیشه قربانی‌ می‌گیرند. حتما تو زندگی یا محیط کارتون با این مدل ادما برخورد داشتید. برای اینکه برنده باشند باید الزاما یکی بازنده باشه. برای کوسه‌ماهی، هر نوع ماهی، دشمن و غذای بالقوه محسوب میشه. روش این افراد  روش برنده – بازنده است.

تو دنیای سازمانی راحت تر می‌تونید اینجور آدما رو شناسایی کنید. آدمایی که برای به دست آوردن مقام بالاتر رقبای خودشون رو حتی گاهی بدون دلیل پاره پاره می‌کنند. به همین دلیل خیلی‌ها به دنیای کار میگن دنیای کوسه‌ها.

دسته سوم: دلفین‌ها هستند. دلفین بازیگوش و دارای روحیه همکاری‌ست و در ارتباطات خود روش برنده- برنده رو پیش‌‌ میگیره.

دلفین دوست داره همه چیز را با دیگران تقسیم کنه. اگر یک دلفین زخمی بشه، 4دلفین دیگر او را همراهی می‌کنند تا خودش را به گروه برسونه. داستان‌های زیادی هم از نجات جان انسانها به دست دلفین‌ها وجود داره. پژوهش‌های انجام شده در سان‌دیه‌گو نشان داده که دلفین‌ها علاوه بر داشتن روحیه همکاری بسیار باهوش‌ هستند. حتی بعضی از پژوهشگران آنها رو باهوش‌ترین موجودات روی زمین می‌دونند.

حالا یه تحقیق جالب رو براتون نقل میکنم که اینم تو سان‌دیه‌گو انجام شده. این تحقیق کاربرد روش‌های برنده- بازنده و برنده- برنده رو  به خوبی نشون داد. 95 کوسه و 5 دلفین رو تو یک استخر بزرگ رها کرده و به حالات رفتاریشون رو بررسی کردند. کوسه‌ها اول به خودشون حمله کردند و تعداد زیادی تلفات دادند و  بعد هم به دلفین‌ها حمله کردند.

دلفین‌ها فقط می‌خواستند با کوسه‌ها  بازی کنند ولی کوسه‌ها مدام به آنها حمله می‌کردند. سرانجام دلفین‌ها به آرامی کوسه‌ها را محاصره کرده و زمانی که یکی از کوسه‌ها حمله می‌کرد اونا اونقدر به ستون فقرات پشت یا دنده‌هاش ضربه می زدند تا بشکنه. به این ترتیب کوسه‌ها یکی بعد از دیگری کشته شدند. بعد از یک هفته 95 کوسه مرده و 5 دلفین زنده موندن.

حالا یا باید راه کوسه رو انتخاب کنیم و بدون تشخیص و تمایز برای برنده شدن، دیگران رو شکست بدیم یا روش دلفین‌ها رو پیش بگیریم که با انعطاف‌پذیری و همکاری همراهه و البته در وقت مناسب و برخورد با یک کوسه، با هوش و ذکاوت اونو شکست بدیم و دوباره همون دلفین مهربون بشیم.